14 Mart 2014 Cuma

OKK 23.Blog Turu Asla Yapma//Koethi Zan Kitap Yorumu^^Herkese Merhaba^^
Turumuzun son gününde yorum yapma vakti geldi çattı :) Evet kitabımız diğer kitaplara göre çok değişik ve ilk defa böyle bir kitap okudum diyebilirim. Aslından polisiye okurum ama az, böyle gerilimli roman ilk defa okudum. Ayy ama nasıl bir kitaptır, nasıl bir sondur, nasıl bir zekadır anlamış değilim. 
Kitabı sevdim tabii biraz başlarda değil ama ortalar da sanki her şey aynıymış gibi biraz sıkıldım ama sonradan yazar öyle bir bağladı ki wuuuuu dedim.
Evet şimdi bi konumuza bakalım :)

Sarah ve Jennifer Küçük yaşta başlarına gelen olaydan sonra Asla Yapma listesi yaparlar. Bu listede başlarına bir şey gelmemesini önleyen maddelerdir. Her daim listeye uyan kızlar bir kere bile listeden çıkmamış, birbirlerin arkasından maddeleri ihlal etmemişlerdir. Ama bir gün asla ama asla yapmayacakları bir şey yapacaklardır ve bu onların ömür boyu peşini bırakmayacaktır. Sarah asla yapmayacağı şeyi yaptığı zaman kendini bir mahzende, duvara zincirli iki kızda yanındadır, Jennifer ise yanında değildir. Bundan sonra hayat onlar için daha zor olacaktır ve acaba kurtulabilecekler miydi??

Bunları öğrenmek için kitabı okuyun derim.

Yazarın öyle bir kurgusu vardı ki olaylar olayları kovaladı. Bazen heyecan tavan oldu bazen korku bazen ise umut. Kitapta geçen kötü adamlar ise akıllara durgunluk verecek şekilde zekiler.
Kitabı okurken kitapta geçen her karakterden şüphelendim ne yalan söyleyeyim, Bir heyecan ki "Dur gitme, güvenme, yapma" deyip durdum :D 


Sonlara doğru ki heyecan fazlaydı.
Karakterler gelecek olursak, Sarah olaylardan sonra yaşadığı psikolojiyi anlayamıyoruz ve insan onun yerinden zerre olmak istemez. Hatta kitabı okuduktan sonra bir tereddütlük falan, bende mi Asla Yapma listesi yapsam dedim :D Ama yok o kadar takan bir insan değilim yine de çok çok dikkat etmeliyiz.
Kitabı birinci şahıstan yani Sarah'dan okuyoruz, böyle olmasın Sarah'ın duygularını biraz da olsa anlıyoruz.
Arkadaş sevgisi budur diyoruz.

Neyse efenim son olarak, tavsiye ederim. Polisiye, gerilim romanlarını okuyup, sevenler okumalı bence. Tam sizlik^^ 
Not: Sonunda anladığım kadarıyla seri olabilir, öyle bir şekilde bitmiş. Aslında olsa iyi olur Sarah'ın yeniden başına gelecekleri merak ediyorum. 

Kitaba puanıma gelecek olursak 5/4

Alıntılar^^

Bizim için kader diye bir şey yoktu. Sen hazırlıksızsan, laçkaysan, dikkat kesilmekten vazgeçmişsen işte o zaman kullanılan bir kelimeydi kader. Kader, zayıf insanın koltuk değneğiydi.

*****

Ray'e tekrar baktım, gururla gülümsediğini gördüm. Saplantısından hiç utanmıyordu. Niye utansın ki? Ray için bunlar sadece birer hikayeydi. Kurbanların gerçek insanlar olduğunu hiç düşünmüş müydü? Bu albümlerin içerdiği trajedi, dehşeti anlıyor muydu? İnsanların yaşamları yerle bir olmuştu ve bu da onun hobisiydi. Pul biriktirmek gibi bir şey. 

*****

Burada hangimiz daha şanslıydık? Merak ediyordum. Jennifer artık yalnız kalmak zorunda değildi, oysa ben burada olduğum sürece, kendi sandığım içinde kapalı kalacaktım, kimsenin içeri girmesine izin vermeyen yapayalnız bir insan. Gergefe geçirilmiş bir kumaş kadar gergin, fobiler ve paranoya dışında yol göstereni olmayan biri. Kırık. Tamiri olanaksız. Tuzağa düşmüş. 

*****

Yanında durmuş, mutfağın döşemesindeki küçük bir lekeden gözlerimi ayıramıyordum; silseniz de çıkmayacak, kaybolması için bütün mutfağı değiştirmenizi gerektirecek cinsten bir lekeydi.

Diğer OKK üyelerininde yorumlarını da merak ediyorsanız buyurun :)


Kitabımızı kazanmak istiyorsanız buyurun TIKTIK ;))


Destekleri için Doğan Kitap'a teşekkürler^^4 yorum:

  1. Bilgilendirme için teşekkürler, aydınlatıcı ve kaliteli paylaşımlarınız adına sizi tebrik ederim.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Rica ederim, güzel dilekleriniz için asıl ben teşekkür ederim^^

      Sil

Elinizi korkak alıştırmayın :D