5 Ekim 2013 Cumartesi

OKK 14.Blog Turu 2.Gün Anlaşma//Jodi Picoult Yazar Hakkında Bilgi ve Kitapları^^


Herkse 14.blog turumuzun 2.gününden merhaba :)

Bugün size yazarımız Jodi Picoult hakkında bilgi vereceğim :)
Yazarın bir çok kitabı ülkemizde çıkmış :)
Hiçte duymamıştım adını :O

İlk olarak hayatına bakacak olursak;


Jodi Lynn Picoult 19 Mayıs 1966 doğumlu,  Nesconset üzerinde Long Island doğdu ve büyüdü. Amerikalı bir yazarıdır.Ailesi 13 yaşındayken New Hampshire taşındı. Picoult "Misunderstood Istakoz" başlıklı, ilk yazısını 5 yaşında yazdı. Picoult Princeton Üniversitesi 1987 yılında mezun oldu.İki kısa hikayelerini yayınladı. 2003 yılında kurgu için New England kitapçı Ödülüne layık görülmüştür. Picoult'un şu anda dünya çapında bazı kitaplarını 14 milyon kopyası vardır.
O 1989 yılından bu yana Timothy Warren Van Leer ile evli olan Picoult eşiyle üniversitede iken tanıştı.Onlar ve onların üç çocuğu, Sammy, Kyle, ve Jake, ve evcil hayvanları Handful ile Hanover, New Hampshire yaşamaktadır.


Ülkemizde çıkan kitapları^^


Fenomen yazar Jodi Picoult Bir Daha Bak ile okuyucularını büyülemeye devam ediyor. Kitapları 40'a yakın dile çevrildi.
Tüm dünyada 30 milyondan fazla sattı. Çoğu eleştirmene göre 21. yüzyılın en iyi romancısı. "Islah edilmiş bir ırka mensup bir hayalet... Sınırları olmayan, zamana hükmeden bir aşk... Varlığının şekli değişse bile hâlâ sevdikleri için atan bir kalp... Ve acı... Ve yine de yaşamak için bir neden..."


Jacob Hunt sizinle göz göze gelemez. Onunla tokalaşmaya çalıştığınızı anlayamaz. Jacob sadece kendisiyle konuşur. Jacob sakardır. Her şeyden çok istese de sizinle empati kuramaz. Herhangi biri olmak ister, nasıl yapacağını bilemez. Ancak Jacob Hunt hiç kimsenin yapamayacağı şeyleri becerir. Hiç kimsenin göremediklerini görür, herkesin görmesini sağlar.

Ve bir gün kusursuz cinayet işlenir...


Delia Hopkins babası ile birlikte yaşayan, arama kurtarma çalışmalarında önemli görevler alan, nişanlısı ile görünürde huzurlu bir hayat süren biridir. Bir gün olmadık bir anda geçmişine ait bazı şeyler hatırlamaya başlar: Hayal meyal annesini, babası ile bitmek tükenmek bilmez tartışmalarını hatırlar ve sonunda sarsıcı bir gerçekle yüzleşir: Annesi babasının dediği gibi ölmemiştir, babası onu daha küçük bir kızken annesinden koparmış ve farklı bir şehire kaçırmıştır. Annesinin de ortaya çıkmasıyla Picoult romanlarında alışık olduğumuz yüksek tempolu mahkeme sahneleri ve aile bireyleri arasındaki duygusal çekişmeler başlar. Picoult bu kitabında sadakat, iyi ebevyn olmak, doğru tercihte bulunmak gibi temalara dair önemli ipuçlarını okuyucuyla paylaşıyor ve kararı yine onlara bırakıyor. Suçlu kızı için bütün hayatını değiştiren ve alkolik bir anneden onu koparan baba mı yoksa kötü de olsa bir anne olarak üzerine düşenleri çok sonradan öğrenen ve af dilemeye hazır anne mi? Delia'nın hikayesi son derece ilgi çekici. Kitapları 40'dan fazla dile çevrilen, tüm dünyada 30 milyondan fazla satan Jodi Picoult April'de.Hayatınızdaki en önemli varlığın kurtulması adına, hayatınızdaki en büyük düşmanınızın son isteğini yerine getirir misiniz?

June Nealon iki kızı ve geç de olsa bulduğu kocası ile mutlu bir yaşam hayal ediyordu. Hayallerinden uyandığında ise gördüğü manzara bambaşkaydı: Acımasızca işlenmiş bir cinayete kurban giden kocası ve kızının cesetleri arasında, kalp nakli bekleyen diğer kızının yalvaran gözleri.

New Hampshire'de 69 yıl sonra ilk kez bir mahkum ölüm cezasına çarptırılmıştı. June Nealon'un kızı ve sevilen bir polis olan kocasını öldürmekten hüküm giyen Shay Bourne.

Ancak idamlık Shay Bourne'nin son bir isteği vardı: Tanrı'nın huzuruna çıkmadan günahlarından temizlenmek ümidiyle, taşıdığı kalbi hayatını altüst ettiği June Nealon'un hasta kızına vermek...Sürekli bir şeyler kırılır.

Bardaklar, tabaklar, verilen sözler, yürekler... Buzu kırabilirsiniz; dalgaları da; sessizlik bile bir anda paramparça olup dağılır. Zincirler kırılır; bağlılıklar, dostluklar, yeminler...

Kısacası yaşamdaki birçok şey kırılgandır. En çok da yaşamın kendisine yönelik bağ...

Kırık dökük bir hayatın içinde osteogenesis imperfecta hastalığıyla dünyaya gelen bir bebek: Cam Çocuk Willow. Sayısız kırıkları sarmaya çalışan bir anne: Charlotte. Buz gibi görünümü altında parçalanan bir baba: Sean. Kardeşinin kırıkları altında ezilen bir diğer kız: Amelia. Ve Charlotte'nin biricik arkadaşı ve doktoru: Piper. Buzun üstünde gezinen bu karakterlerin etik ve kişisel karar­larla ilgili söyleyecek çok sözü olacak.


Nina Frost parlak bir kariyere, sevecen bir eşe, çok güzel, uyumlu ve zeki bir çocuğa sahip. Hukukçu, üstelik bölge savcısı. Bu tabloyu anında paramparça edecek saldırı nasıl ve nereden gelebilir?

Küçük Nataniel'in aniden konuşmayı kesmesiyle başlayan olaylar cinsel tacize uğradığının anlaşılmasıyla gelişir ve önceden kestirilmesi olanaksız yerlere uzanır. Nina mesleği olan hukukun adaleti yerine getirmekte ne derece başarılı olduğunun muhasebesini yapar ve hayatını darmadağın eden suçun cezasını kendi elleriyle vermeye yönelir; eşi Caleb ise onun yaşattığı travmaya beklenmeyen bir tepki gösterecektir.

Suç ve ceza, yargı ve adalet... Her suç cezasını gerektiği şekilde bulur mu? Her yargılama adaleti gerektiği şekilde yerine getirir mi? Gazete sayfalarında, ekranlarda her gün izlediğimiz suç sevdiklerimizden birine karşı işlense ne yaparız?
Tüm bunları düşündürecek, okuru kendisi, daha da önemlisi vicdanıyla tartışmaya itecek bir roman.


Anna hasta değil, ama on üç yaşına dek sayısız ameliyat, nakil ve operasyon geçirdi, iğneler vuruldu. Hepsi ablası Kate'in çocukluğundan beri yakasını bırakmayan lösemiyle mücadele edebilmesi için.

Kate ile tam doku uyumu olması için laboratuar ortamında genleri özel olarak seçilen özel üretim bir çocuk olan Anna, ablasına ilik verebilmesi için dünyaya getirilmişti - bu rolünü ve hayatını hiç sorgulamadı.. bugüne dek.

Şimdi ise ergenlik çağındaki çoğu genç gibi Anna da gerçekte kim olduğunu sorgulamaya başlıyor ve sonunda çoğu insan için akla getirmesi bile mümkün olmayan bir karar alıyor; ailesini paramparça edecek ve sevdiği ablası için belki de ölümcül sonuçlar doğurabilecek bir karar.

Çok önemli etik tartışmaları körükleyen kışkırtıcı bir roman olan Kız Kardeşim İçin, bir ailenin ne pahasına olursa olsun verdiği hayatta kalma mücadelesini ve ibret alınacak bir ahlak öyküsünü anlatıyor.

Not:Kitabın birde filmi var ve Cameron Diaz oynuyor^^
İzlemiştim ve çok duygulanmıştım :(


Kitaplarımız bu kadar :)
Hepsi çok ilgi çekici, okumak lazım :)

Takvim^^

05.10.2013

13.00
Pudra Tozu: Güncel Haberlerin Ciddiyetine İnat Zaytung
Kitap Tutkusu– Anlaşma’dan Alıntılar
Kütüphanemden Kitap Manzaraları- Ergen İntiharları Üzerine
Fighting!!– Yazar Hakkında Bilgi ve Kitapları

20.00
Yorum

Çekilişim halen daha devam etmekte :)
Çekiliş için BURAYI! tıklayın! :)7 yorum:

 1. anlaşmayı okuduktan sonra yazarın diğer kitaplarına merak saldım. ancak okumak istediklerim satışta yoktu. böyle bir yazarın ktiapları güncellenmeli iyice tanıtılmalı bence. april yayıncılığa bunu burdan iletmiş olalım. velhasıl iyi ki sahaflar var!

  sen geç duydun belki yazarı ama sayende bi çok insan duymuş oldu!
  ^^
  okumayan kalmasın!
  sevgiler :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende çok sevdim ve kesinlikle diğer kitapları okunmalı :) Katılıyorum size yazarın her kitabı okunulası gözüküyor^^

   İnşallah turumuzdan sonra daha çok kişi alıp okur ve yayıncıya diğer kitaplarını çıkarması için baskı yapar :)

   Sil
 2. Bir Daha Bak ve Kız Kardeşim İçin adlı kitapları okudum.Bu yazarla tanışmadıysanız tanışmalısınız.Diğer kitaplarını da okumak istiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende bende :) yazarı cidden çok sevdim :)

   Sil
 3. selam kızlar . sizlere naziçane bir önerim var . sizleri sürekli blog tur halinde görüyorum , iyi bişey bu ama biraz durup nefes alsanız , pek sevilmeyen kitaplarla sürekli blog tur yapmak yerine herkesin merakla beklediigi bi kitapla blog tur yapsanız eminim ki bircokk takipciniz daha cok sevinir . neyse , bu benim naziçane fikrimdi , sadece fikrimi belirtmek istedim , yalnış anlaşılmasın lutfen . sevgiyle kalın .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba :) Şu sıralar evet doluyuz ama yakında biraz da olsa aza indireceğiz :) Yeni turlarımız da daha popüler ve yeni kitaplar göreceksiniz ama eski turlarımıza bakarsanız hepsinin yeni ve herkesin ilgisini çeken kitaplar olduğunu da göreceksiniz :) Takipçilerimiz den gelen yorumlar her zaman önemli ama bu yorumda şunu sezdim ki sadece bu tura bakmışsınız ;) Evet kitap herkes tarafından tanınmıyor ama takipçilerimize ve yazımıza bakılma sayısına bakacak olursak turumuz baya ilgi gördü :) Bu arada tur kitaplarımızı biz seçiyoruz, isteğe bağlı yani ;) Takipte kalmanızı öneririm sürprizler kapıda ;)

   Sil
  2. Yok kizlar , sadece bu kitabınıza bakmadım ben , genel olarak gordügümde fazla populer olmayan kitaplara yönelmissiniz turlarda . bu turlariniz bana oylesine , sırf tur yapmak icin tur yapiyormssunuz gibi bi his veriyor . bilmiyorum turu takip edenler nasil dusunurler ama ben böyle dusunuyorum .az ama öz diye bi deyis vardir ya ben o deyisi cok severim ve bunun bircok şeye de uyduğunu , bircok seyi daha iyi yaptıgına inanirim . bence siz de kızlar bu deyisi birkaz kez göz önune alın tur kitaplari belirlemeden önce . sevgiyle kalın kızlar , sürprizlerinizi bekliyor olucam .

   Sil

Elinizi korkak alıştırmayın :D