18 Aralık 2015 Cuma

Lola Ve Komşu Çocuk//Stephanie Perkins Kitap Yorumu^^

Selam^^

Yorumlar gelmeye devam ediyor. Uzun zaman herkesin dilin de olan Lola Ve Komşu çocuğu sonunda bende okudum. İlk dikkatimi çeken şey tabii ki de kapağı ve kitabın ismi oldu. Kitabın ilk çıktığı zaman yapılan yorumlardan etkilenmedim değil. Kesinlikle beğenirim dedim ama gelin görün ki son 100 sayfasına kadar hiç tatmin olmadım ve hatta sinir oldum. Gerçekten çok ama çok gereksiz yere övülmüş bir kitap. Haa herkesin zevkleri ve renkleri ama göz boyamaya da gerek yok değil mi :) Gerçek neyse onu yazmak lazım, insanları kandırmak olmuyor ama. Neyse devam yorumum da neden böyle dediğimi yazacağım :)

Geçmişinde kalan çocuk, gelecekteki aşkı olabilir mi? Henüz kendini geliştirme aşamasındaki tasarımcı Lola Nolan modaya inanmıyordu... O, kostümlere inanıyordu. Kıyafet ne kadar parıltılı, eğlenceli ve farklı, yani etkileyiciyse o kadar iyiydi. Ve Lola'nın hayatı, özellikle de seksi rockçı erkek arkadaşı varken mükemmele gayet yakındı. Ta ki Bell ikizleri olarak da bilinen Calliope ve Cricket mahalleye tekrar taşınıp Lola'nın derinlere gömdüğünü düşündüğü acı verici geçmişini günyüzüne çıkarana kadar.

Tam olarak kitapta geçen olayları konumuz da anlıyoruz. Lola ve yan komşusu Cricket'in arasın da geçen inişli çıkışlı arkadaşlığı ve aşkı anlatıyor. Lola liseye giden, ailesi hayatı daha iyi tanısın diye işe başlamasını söyleyip sinema salonun da çalışan ve şehrin en ilginç kıyafetlerini giyen genç bir kızdır.  Ailesine rağmen kendinden büyük olan ve rock grubunda çalan Max ile sevgilidir ve onu çok sevmektedir ta ki yıllar önce taşınan ikizler Cricket ve Calliope tekrardan dönene kadar. O saatten sonra Lola bambaşka birisine dönüşür ve hayatı hiç istemediği kadar karışır. İlk olarak geçmişi bir bir hatırlayınca ve çoğu kişiye yalan söyleyince kafası iyice karışır ve doğru olan şeyi bir türlü bulamaz. Kendisini pek sevdiğim söylenemez. Çok kararsız kalıp, her iki karakteri aynı zaman da düşünen karakterilerden uyuz oluyorum. Ya birini seç ya birini. Sürekli Cricket diyor ama Max'ın karşısına çıkınca oyyy Max deyip duruyor. İşte en, en, en sevmediğim kısımlar. Lola'yı kitabın sonuna kadar sevemedim, Cricket'i hak etmiyor yani -_- Gerçi kendi de ben kimseye laik değilim diyor ama işte kitap bu ne olabilir ki.


Cricket, Lola'yı ne kadar sevmediysem bu karakterimizi bir o kadar sevdim ve hayran kaldım. O kadar iyi niyetli ve insanları kırmayan biri ki anlatamam. Ama ikizi bu arkadaş gibi değil, tam zıttı. Lola ile baş edebiliyor ama ona da kızmadım değil. Belki az biraz Lola'ya üzülmüş olabilirim :D Her ne kadar sevsem de kitabın sonun da Cricket'e olan sevgim bir tık daha arttı. O hediye ve sözler neydi öyle yaa <3 Şanslı Lola -_- Neyse kitapta tek sevdiğim özellik diyebilirim. Cricket olmasa belki kitabı zor bile bitirebilirdim. Ve bazı durumlar da Cricket için çok üzüldüm :(


Diğer karakterlerde ise Lola'nın Koreli olan arkadaşı Lindsey'i ve Anna& St.Clair çiftini çok sevdim^^ Lola'nın çok değişik bir ailesi var bunu kitabı okuyup anlayın derim :) Max'ı zaten hiç sevmedim, evet sahiplenici özelliği çok güzeldi ama Lola'yla olmamış be :D Kitap genel anlamda bu üç karakter etrafında geçiyor ve Lola'nın direk ağzından anlatma, lakin anlatım tarzı çok değişikti. Başta o kadar zorluk çektim ki anlatamam. Yazarın çok faklı bir kalemi var ama yine de Anna ve St. Clair'ın hikayesini çok merak ediyorum. Bu kitabı ve yazarın kalemine pek ısınamasam da sırf meraktan o kitabı alırım :D Kitapta yapılan espriyi, mimikler için söylenen sözleri yine anlamadım. Anlamayınca acaba benden mi hata var dedim ama hayır kesinlikle hata bu kitapta :P Çok kesin konuşuyorum, belki de bendedir belli mi olur :P Şaka bir yana bu kitap benim için tam bir hayal kırıklığıydı. Başta dediğim gibi sadece son 100 sayfayı sevebildim. Bu 100 sayfa da Lola daha aklı başında biriydi ve olaylar daha iyiydi. 


Tavsiye kısmına gelecek olursam, çoğu kişi okumuştur bu kitabı ama okumayı düşünenler varsa yorumumdan sonra düşünün derim. Haa belki ben beğenirim diyorsanız siz bilirsiniz, yine diyorum zevkler ve renkler. Ama şunu anladım ki bazı övülen kitaplar ya samimi değil yada gerçekten beğeniliyor, yine de bir daha bu hataya düşmemek için ince eleyip sık dokumayı düşünüyorum^^Seri sıralamamız bu^^
Serimiz hakkında bilgi verecek olursam, kitabımızı şimdilik 3 kitaptan oluşuyor. Yorum da Anna ve St. Clair'dan bahsettim, o çiftimizin kitabı aslında başka bir yayınevi aracılığıyla çıkmış ama ben kapak ve renk dolayısıyla bu yayınevinden çıkanı bekleyeceğim^^ Ve resim de görüldüğü üzere Lola Ve Komşu Çocuk serinin ikinci kitabı^^ Belki Anna'nın kitabı 3. olarak çıkar. Bekleyip göreceğiz. 


Ve bu da Anna ve St.Clair'in aşkının geçtiği kitap^^ Diğer kapak daha güzel <3 :)
Kitaba puanım^^

Not: Buçuk olmasının sebebi sadece Cricket olduğu için, daha fazlası yok^^


Alıntılar^^


Eğer elbiseye devasa tek bir şey olarak baksam bu boyumu aşan bir şey olurdu. Kimse böyle bir elbise yaratamaz. Ama bunu ufak adımlara böldüğüm de başarabileceğim bir şeye dönüşür.

*****

"...Bir şeyin pratik olmaması, yaratmaya değer olmadığı anlamına gelmez. Bazen güzellik ve gerçek hayat sihri yeter."Bir yorumun daha sonuna geldik, bol kitaplı günler^^


Buralarda da varım^^7 yorum:

 1. İLk 100 150 ye kadar sıkıcı olup sonrası çok güzel olan kitaplar bilirim. Ama ilk başı ıkıyor insanı ya bırakırsın ya devam eder harika sonu okursun:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle, bende yarım bırakma taraftarı olmadığım için bitirdim :)

   Sil
 2. Bu kitaptaki karakterlerin özgünlüklerini çok sevmiştim. Lola'yı sevip sevmediğimden bende emin olamadım. Ama Cricket... Böyle karakterleri özlemişim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cricket harika bir karakter, çok sevimli^^ Bence çoğu kişi de Lola için değil Cricket için bitirmiştir :)

   Sil
 3. Kitap tamamen zaman kaybı.İyi yada kötü kitap tartışılır..Ama bu kitap da o bile yok.Yazıları yazan kişinin akli dengesi bozukmu ne demek istemiş diyorsunuz...Kitap neredeyse baştan sona kadar şimdiki zamanda yazılmış.
  Mesela;
  Kapıya gidiyor.Kapıyı açıyor.O içeri giriyor.Kirdin senmisin acaba diye düşünmüştüm.Senmişsin bunu anladım.O sensin.gibi saçma bir anlatım baştan sona kafanızın içine edecek....

  YanıtlaSil
 4. Kesinlikle sinir bozucu zaman kaybı bir kitap.Kitap tamamen şimdiki zamanla yazılmış.Okuyanda anlama sorunları yaşatacak cümlelerle dolu.Ayda 5-7 kitap okuyorum.Bu kitapı okuduktan sonra 10 gün elime kitap alamadım.Bütün kitap okuma zevkimin içine etti.Özellikle bir edebi yönümü var bilemem ama,50 sayfa yı okuyup ,anlam çıkaramadıktan sonra tekrar okuyup yine bir anlam verememek berbat bir duygu,bunu daha önce yaşamamıştım.Cicili biçili baskı,kapak ve rozetine bakmayın.Yabancı yayınlarını da bu konuda üzülerek eleştiriyorum.Nasıl bu kitabı yayınladınız diye soruyorum açıkçası?
  Yanlış anlaşılmasın kitap iyi veya kötü diyemem,ben okuyucuyum sadece..Ama okuduğunu anlatamayan bir yazara da kızgınım.Sadece o anki ruh haliyle saçma cümleler,veya sayfa doldurmak için yapılmış durumlar olduğu aşikar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size olumsuz yönde baya etkilemiş. Doğrusu benim de elinde süründüğü gerçeğini saklayamam. Ne umdum ne buldum olayı oldu. Aynen katılıyorum, güzel bir şekilde önümüze sürüldü ama sunum içeriğinden iyiydi. Ve yine katılıyorum sadece zaman kaybıydı. Yine de ikinci kitabı merak ediyorum tabii buna verdiğim parayı vermeyi düşünmüyorum, illa indirimli bir zaman olur o zaman almayı düşünüyorum. Bakılım belki o bundan iyidir ;)

   Sil

Elinizi korkak alıştırmayın :D