7 Eylül 2017 Perşembe

Eğer Yaşarsam//Gayle Forman Kitap Yorumu^^

Herkese merhaba^^
Bir kitap yorumu ile yine ve yeniden karşınızdayım. Bu sefer ki kitabımız yılladır kitaplıkta öylece duran Eğer Yaşarsam serisinin ilk kitabı. Okuyalı bir haftadan fazla oldu ve ben daha yeni yorumu yayınlıyorum. Bayram biraz yoğun geçince böyle oluyor. :D

Sıradan bir günde...
On yedi yaşındaki Mia, bir genç kızın isteyebileceği her şeye sahiptir: sevgi dolu bir aile, ona âşık bir erkek arkadaş, müzik ve olasılıklarla dolu parlak bir gelecek...
... bir saniyede her şey değişir...
Bir sabah ailesiyle yolculuğa çıkan Mia'nın hayatı bir anda altüst olur. Kendini, kaza geçirdikleri arabanın enkazından yaralı bedeninin çıkarılışını izlerken bulan genç kız, parçaları yavaş yavaş birleştirince neler kaybettiğinin ve geride bıraktıklarının farkına varacaktır. Hayat ve ölüm, mutlu bir geçmiş ve bilinmezliklerle dolu bir gelecek arasındaki ince çizgide yürüyen Mia, bir günde hayatının en önemli seçimini yapmak zorunda kalacaktır.

Konumuz böyle. Tam yaşam ve ölüm arasında kalan o ince çizgide var olan bir insanı anlatıyor. Kitabın kurgusal bir olay olduğunu düşünmüştüm ama yazarın röportajını okuyunca (Kitabın son kısmında ekli.) seneler önce yaşanan bir trajediden esinlenmiş. Gerçek olmasına ise ayrıca bir üzüldüm. Her ne kadar gerçek hayatta bu tarz olayları sık duysak da okuyunca insan bir tuhaf oluyor.
Neyse. Gelelim karakterlere.



Mia sevdiğim bir karakter oldu mu pek emin değilim. Yazarın böyle bir karakteri yazmasına anlam veremedim ama röportaj devam ettikçe açıklıyor kendisi. Yazdıkça böyle bir karakter, böyle bir ilişki çıktı diye. Doğrusu o kadar pozitif ve neşeli aileden böylesi bir kız çıkması inanılır gibi değil. Okuyanlar ne dediğimi anlamıştır umarım. Sürekli acaba ben kızları değil miyim? -ki sonra bu düşünce hiç düşünülmemiş gibi ortadan yok olup gitti- belki de öyle ama yine diyorum yazar acaba neden böyle bir şey yaptı? (Düşünen emoji.) Sonrasında Adam'a olan davranışları, yani bir insan bir insanı seviyorsa illa bir neden mi olmalı. Kızın taktığı konu buydu. Oysa ki ne kadar çok seviyor, kız için ölüp bitiyor.

*****
 
Bir şeyler mırıldanmaya başladı. Kısık sesle. Hep aynı kelimeyi söylüyordu: Lütfen, Lütfen, Lütfen, Lütfen, Lütfen, Lütfen, Lütfen, Lütfen, Lütfen. Sonunda durdu ve yüzüme baktı. "Lütfen Mia," diye yalvardı. 
"Bana şarkı yazdırma."


******

Oysa ki şu alıntıya bakın, ne kadar içten bir söz. Burayı okuyunca içim parçalandı.
Diğer karakterleri Mia'dan daha çok sevdiğim doğrudur. Mesela arkadaşı Kim. Ne kadar düşünceli ve aklı başında bir karakter. Hiçbir zaman anlam veremem neden baş karakter saf ve aklı başında olmazken ikinci kız ve en yakın arkadaş düşünceli ve en doğru şeyi bilen biri oluyor, hatta en doğru şekilde nasihat veriyor? Şimdi anlamadım, anlamıyordum ve böyle giderse anlamayacağımda. :/
Mia'nın anne, baba ve kardeşi Teddy'i çok sevdim. Yazarın geçmiş zamandan kesitler sunduğu yerleri daha bir çok sevdim bu aile sebebiyle.^^

Gelelim genel anlamda yorumuma. Kitabı My Twin ilk istediği zaman ne yalan tereddüt etmiştim, bu tarz şeyleri pek sevmiyorum. Tamam dram kitaplar favorim ama hepsinin de bir sınırı var. :D İşte bu yüzden bu kitaplar içinde sürekli tereddüt ediyordum. Küller Şehri bitince kitaplığın karşısında fazla oyalanmadan bu seriyi seçtim nedense, birden kendine çekti. İyi de yapmışım. Mia karakterine ısınamasam da kitap gerçek anlamda güzeldi. Biraz kısa gibi geldi ama amaç oydu bence. Şimdi ikinci kitabın daha uzun olduğunu ve İlk kitap gibi olmayacağını düşündüğüm için içim rahat ve sevdiğim seriler arasında olacak gibi. Yine de bunu demek için henüz erken. ;)



Yazarın kalemi gerçekten güzel, verdiği mesaj, aile ve dostluk sevgisi vs. Hepsi ince elenip sık dokunmuş gibi. Tabii karakterler üzerinde biraz daha çalışırsa harika olacak. Kendisi genel anlamda dram yazan bir yazar. Diğer kitaplarını alır mıyım pek emin değilim. Başta da dediğim gibi bu tarz dram konularını sevmiyorum. ;) Gerçek hayat yeterince yıpratıcı, gerek yok okuyup da daha fazla yıpranmaya. Yine de ben alışkınım bu tarz kitaplara, okumak isterim diyorsanız tavsiyemdir ama bu tarza uzaktan bile bakmayanlar uzak dursun bence. Filmini izleyin diycem ama o bile aynı derece de dram.

Kitaba Puanım 5/5^^


Alıntılar^^

Hepimiz kırıldıktan sonra yapıştırılmayacak türden nadide eşyalar gibi etrafa saçılmıştık ve bizi kimse yeniden bir araya getiremezdi.


*****

"Seni gördükleri anda dışarı atarlar."
"Umurumda bile değil,"dedi Adam. "Benim sadece bir saniye ihtiyacım var."
"Neden? Yani bir saniyede ne yapabilirsin demek istiyorum?"
Adam bir süre sessiz kaldı. Grimsi yeşil ve kahverengiye çalan gözleri birden karardı. "Ona burada olduğumu gösterebilirim. Birinin hala burada olduğunu kanıtlayabilir."


*****

Bana tam olarak ne olduğunu bilmiyordum ve ilk kez bunu umursamadım. Umursamak zorunda değildim. Tek bildiğim ölmenin kolay, yaşamanın zor olduğu.



Ve gelelim film yorumuna.^^



Konu bildiğiniz gibi, pek değişik bir şey yok, böylesi en güzeli diyor oyunculara geçiyorum. :)
Chloë Grace Moretz
Jamie Blackley
Lauren Lee Smith
Liana Liberato
Mireille Enos
Joshua Leonard

Oyuncular harikaydı. Bu kadar uyumlu oyuncular görülmedi, duyulmadı.^^
Şaka, şaka görüldü ama bu kadro da çok iyiydi.



Oyuncunun kendisini tanıyordum ama hiçbir filmini izlemedim, bu filmi ilk oldu. Diğer oyuncular kadar harikaydı. Mia karakterine çok iyi can vermişti. 



Çok tatlı kendisi, oyunculuk da harikaydı. Adam için başka birini düşünebilir miyim? HAYIIIR!! :D
Kendisi tam Rock Roll beybisiydi. İkinci kitabı okuyunca kendisi çok yardımcı oldu. :)


Arkadaki kişiler Mia'nın anne ve babasını canlandıran oyuncular.


Bu sahne hem kitapta hem de filmde çok güzel ve anlamlıydı.










Film resimler ve gifleri böyleydi. Kitabını okuduysanız kesinlikle filmini de izleyin derim. Ben filmini tekrar tekrar izlemeyi düşünüyorum. Cidden övdüğüm kadar var. Kitapla uyumlu oluşu, karakterlerin bütünlüğü ve oyuncuların yetenekleri. Hepsi birbirinden güzel olunca ortaya da kesinlikle tavsiye edilecek bir film çıkmış. 
Eğer kitabı okumak istemiyorsanız filmini izleyin derim ama ağır dramlara gelemiyorsanız tavsiye etmiyorum. :)



Bir yorumun daha sonuna geldik, başka yazılarda görüşmek dileğiyle.^^



 Buralarda da varım^^



Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Elinizi korkak alıştırlmayın.^^ :D