17 Kasım 2013 Pazar

OKK 20.Blog tur Charlotte Bronte'nin Gizli Günlükleri//Syrıe James Kitap Yorumu^^Herkese turumuzun son gününden ve yorumumdan merhaba :)
Şahane bir kitap okudum diyebilirim :)
Yorumumu ne zorluklarla yaptım bilemezsiniz :( Valla internet hayatımızda büyük bir yere sahip, ve bu hiçte iyi değil ne yazık ki :(
Neyse efenim şimdi yorumuma geleyim :)


Dünyaca ünlü bir yazarın yıllarca tekrar tekrar basılan, bütün dillere çevrilen, Dünya Klasiklerine giren Jane Eyre'nin yazarı Charlotte Bronte'nin gizli günlüğünü okuma şerefine erişmiş bulunuyorum ^^ 

Biraz uzun bir sürede okusam da kitap hep aklımdaydı, nasıl bir son olacak kitabı yazmaya ne zaman başlayacak. Bir yazarın günlüğünü okumak ciddi anlamda süper bir his, severek okunan kitabın nasıl duygularla yazıldığını okumak bir harika. 


Yazarda başlamadan önce bizi düşündürüyor; "Charlotte Bronte ne gibi özel sırları sakladı? En derindeki düşünceleri, duyguları ve en özel anıları neydi? Kendileri de yetenekli ve hırslı sanatçılar olan erkek kardeşi ve kız kardeşleriyle ilişkisi nasıldı?
Charlotte, Bay Nicholls'ın sevgisine hiç karşılık vermiş miydi? Onunla Evlendi mi? Ah-ama Charlotte'un kendisinin de söylediği gibi- bu, hikayenin düğüm noktasıdır ve düşünmek isterim ki, Charlotte tam da bu ikileme dair duyguları irdelemek için bu ciltleri yazmıştır."

 Günlük ilk olarak Charlotte'nin bir evililik teklifi alması ile 8 yıl öncesinden başlıyor.  Papaz olan babasının rahatsızlığı yüzünden bir kaç defa papaz yardımcısı gelmiştir fakat bu son gelen papaz yardımcısı Charlotte için kaba biri olarak görünmektedir. (Bu kişi tabii ki Bay Nicholls'tır.) Olaylar aslında bununla başlıyor fakat sürekli sürmüyor yazarın yazma sevgisini, mürebbiyelik yaptığı yılları, unutamadığı ilk aşkını anlatıyor. İki kız (Biri Uğultulu Tepeler'in yazarı Emily Bronte'dir) bir erkek kardeşi olan Charlotte çok şanslıdır çünkü onlarda yazmakla ilgileniyorlardır. Erkek kardeşinin şiirlerinin bir kaç gazetede yayınlanmıştır. 

Daha sonralarda kız kardeşlerinin şiir yazdığını öğrenen Charlotte onları da ikna edip şiir kitabı yazmaya karar verirler fakat istedikleri bir etki yaratmaz ve bu yüzden roman yazmaya karar verirler ve kendilerini üç erkek kardeş olarak tanıtırlar. Charlotte'nin kitabı yayıncının tarafından beğenilmediği için Jane Eyre'yi başka bir yayıncıya gönderir veeeee nasıl bir tepki aldığını, okurlar sevdi mi, olumlu mu olumsuz mu yorumlar yapıldı ve diğer tüm şeyleri okuyarak öğrenmenizi tavsiye ederimm aslında Jane Eyre günümüze kadar gelmiş olsa da ilk izlenimler her zaman önemlidir değil mi? ;) 


Hayatını dolu dolu anlatıyor kitap fakat ben her şeyi anlatamam demi  ve bir yazarın nasıl bir hayat sürdüğünü okumanız için sadece şiddetle tavsiye edebilirim. Yazar kitabı nasıl yazdı diye düşünürseniz söyleyeyim bu günlük yazar Charlotte'nin gerçek günlüğüdür. Sadece bazı yorumlar ve dipnotlar ekleyerek yazmıştır. İyi ki yazmış böyle bir günlük okumak uzun zamandır elimde olan ve okumadığım Jane Eyre'yi okutacak bana ve nasıl yazdığını düşünerek okumak süper bir his olacak bunu biliyorum. :)

Son olarak kitabı bize sunan Everest yayınlarını unutmamak lazım değil mi, bizlerle buluşturdukları için çooook teşekkür ediyorum... 

Veee alıntılar;

"Kalbim, bilmediğim bir sebepten çarpmaya başladı. Okumayı bırakmam gerektiğini biliyordum; Emily devam etmemi istemezdi. Ama o iki küçük dörtlük ilgimi çekti." 


"...10 sterlin daha harcamamıza karşın, kafiyeler kitabımız istenmedi. Yayımlanmasından bir yıl sonra, sadece iki kopya satılmıştı! Fakat 1846'nın o sıcak temmuz gününde, kız kardeşlerimle ben küçük kitabın kaderi hakkında hiçbir şey bilemezdik."

******

"Böyle bir hikaye bir yayıncıdan veya okurdan onar alır mıydı, emin olamadım; sadece başlamam gerektiğini biliyordum. Bir sonra yazmam gereken kitap buydu.
Masama oturdum. Bir kağıt aldım. Tek bir mumun titrek ışığında, kalemimi mürekkep şişesine daldırdım.
Ve Jane Eyre'i yazmaya başladım."


Kitaba Puanım 5/5^^

Başka bir turda görüşmek üzere^^


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Elinizi korkak alıştırmayın :D