31 Ocak 2017 Salı

Çevrimiçi Kız//Zoe Sugg Kitap Yorumu^^

Herkese merhabalar^^
Bugün sizlerle bir ilkimi paylaşacağım. E kitap zor okuduğumu bir kaç yorumumda bahsetmiştim. Halen daha normal kitap kadar hevesli değilim bu duruma ama bazı yayıncılar! sağ olsun buna bizi kendi elleriyle itiyorlar. Evet tahmin ettiğiniz ve kitabın isminden de anlaşıldığı üzere yayınevimiz Pegasus oluyor. Kendisi Yayınevleri arasında ne çok pahalıya kitap satan yayınevidir. Ciltli-ciltsiz fark etmez kitap fiyatları dudak uçuruyor. Arada istisna oluyor tabii, sevdiğimiz ve gözümüzü diktiğimiz kitaplar oluyor, alıyoruz ama hepsi de iyi değil sonuçta. Bu sebeple bir kaç yorumda kendisine güvenemediğim Çevrimiçi Kız'ı e-kitap olarak okudum. Bitirme süresini göz önüne alırsak kitapların yerini tutmadı tabii ki, ama o kadar parayı hayal kırıklığına uğrayacağım bir kitaba da vermek istemedim. Buna ne yüreğim ne de cebim dayanırdı. Hayal kırıklılığı yaşadım mı sorusunu da birazdan açıklayacağım :) Penny, Çevrimiçi Kız rumuzuyla arkadaşlık, erkekler, çılgın ailesi ve hayatını ele geçirmeye başlayan panik ataklarla ilgili hislerini blogunda paylaşmaktadır. İşler iyice sarpa sarınca, ailesi hava değişiminin Penny'ye iyi geleceğini düşünerek onu hemen New York'a götürür. Burada, muhteşem yakışıklı gitarist Noah'ya ilk görüşte âşık olan Penny, aralarında geçen her şeyi blogunda anlatmaya başlar. Ancak Noah'nın da bir sırrı vardır; Penny'nin herkesten gizlediği blogger kimliğini ve en yakın arkadaşıyla ilişkisini tehdit edecek kadar büyük bir sır…


Kitabımız tam bize itham edilmiş gibi. Blog'u olan blogger bir arkadaş ana karakterimiz. Lakin bizim gibi kendini ifşa etmiyor. İçinde yaşadığı zorlukları Çevrimiçi Kız adı altında blogunda paylaşıyor. Blogda yazar olarak herkes kendisini sevsem de gerçek hayatta öyle değil ve içe kapanık, hemen her yerde atak geçirecek bir hali var. Tabii sakarlıkları da ona yardımcı olmuyor. Neler çekti kız. Hele o son yaşananlar çok fenaydı. Onları da geçtim arkadaşım dediğin kişinin seni en ummadığın yerden vurunca hayat daha da zor oluyor.
Annesinin işleri nedeniyle New York'a bir kaç günlüğüne gitmeye karar veren Penny oraya gittiğinde her şeyden uzaklaşır ve bambaşka bir serüvene adım atar.
Yaşadığı sıkıntılardan sonra böylesi Penny'ye iyi geldi ama yazarın birden bire her şeyi gerçekleştirmesi beni pek etkilemedi hatta düşündürdü. Ve eksiyi(-) benden aldı. Kitabı Eylül ayından başlayıp Ocak ayının başlarında bitirdim. Çok uzun bir ara değil mi? İşte bu yüzden e kitap okumayı sevmiyorum. Sadece e kitap okumak bana göre olmadığı için yanında kitapta okuyorum. Eee haliyle hangisini okusam acaba soruları oluyor ve ben kitaptan yana hakkımı kullanıyorum.Bunları geçecek olursak karakterleri sevdim. Penny'nin yan komşusu, çocukluk ve tek dostu olan arkadaşı Elliot'ı daha çok sevdim. Tabii bir ara Penny'nin yaptıkların sinir olsam da ve yazarın Elliot'u farklı bir kişilikle karşı çıkarmasına sinir olsam da kitapta en sevdiğim karakter oldu diyebilirim.
Birde Noah var. Kendisinin kitaba dahil olması biraz zaman aldı ama girdiği anda da çıkmak bilmedi. :P Çıkmaması normal çünkü erkek karakterimiz :P Espri yaptım, gülün :P Şaka bir yana burada bir dokundurma yaptım. Noah'ın birden bire ortaya çıkması, Penny'nin hemen onunla sıkı fıkı olması beni olumsuz yönde etkiledi. Gidişatı güzel olan bir kitap için hayal kırıklığı oldu. 
Yine de sevdim kendisini, Penny her anlamda şanslı kız oldu çıktı ortaya. 

Kitabı konular ve işleyiş açısından sevdim ama alacak kadar değil. Eğer normal bir fiyat düzeyinde olsaydı kesinlikle kitaplığımda bulundururdum(My Twin okusun diye) ama bu fiyatla olmaz. Yoksa yazarın kalemini sevdim. Mantık hataları dışından okunulası. Tam bir çerezlik kitap. Benim gibi bir kaç aya değil 2 güne bitirebileceğiniz bir kitap. Penny'nin yaşadıkları, bloga gelen yorumlar. Yaşanan her olayın altından kalkabileceğimizi anlatan bir kitap. Gerçi daha çok liseli arkadaşlara hitap ediyor ama neyse :D Ben de o kadar yaşlanmış değilim yani :P Yine seviyorum böylesini ve okuyorum :D İkinci kitabı yakın zamanda yine e kitap! olarak okumayı planlıyorum. Macera devam ediyor ama bu sefer daha farklı.
Bu konu hakkında bahsetmeyeceğim çünkü spoi olur. Ve önemli bir uyarı, sakın ikinci kitabın konusunu okumayın, çoook büyük bir spoi yersiniz haberiniz olsun :)Kitap çerezlik, çabuk biten bir kitap. Benim gibi almak veya almamakta kararsızsanız e kitap olarak bir göz atın derim. Ya da ucuz veya güvendiğiniz takas, ikinci el yeri varsa soruşturun derim. Bu arada bunları da düşündüm ama bir daha okumayacağım bir kitabın kitaplığımda durmasına gerek olmadığını düşündüğüm için böyle alma yöntemini de aklımdan çıkardım. 
Bu tarzları seviyorum, kendimi bu kzıın yerinde görüyorum diyorsanız o zaman da alın derim :D Belki sizin favori ve tekrar tekrar okumak isteyeceğiniz bir kitap olur :)Kitabı Puanım 5/4


Alıntılar^^


Sonunda oda servisine sipariş verdik çünkü Elliot, "Vermemek kabalık olur, ne de ols onlar içat etmiş,dedi.


*****

Elliot'a baktım ve sırıttım. Tam onu kucaklamaya hazırlanıyorken, evin içinde bir gonk sesi yankılandı.
"Aman Tanrım! Aman Tanrım!" Elliot ayağı fırladı ve ailesini neşeyle çırptı. "Aile toplantısı!"

Bir yorumun daha sonuna geldik, böyle e kitaplara alışır mıyım bilmiyorum ama ara sıra, büyük ihtimal böyle yorumlar ile geleceğim gibi :) 
Sevgiyle kalın^^Buralarda da varım^^Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Elinizi korkak alıştırlmayın.^^ :D